پیامد های تخریب کمربند سبز خرم آباد

بابک الوندیان –روزنامه همشهری

درختان همواره به عنوان عاملی  مهم و تاثیر گذار در شالوده شهرها محسوب می شوند .

تحقیقات در مورد این مواهب الهی  ، نشاندهنده کارکرد ها و خدمات فراوان زیست محیطی درختان به کره زمین است.

تاثیر فضای سبز پارک ها و  جنگل های شهری در زیبا سازی محیط شهر ها و نقش آن در  سلامت جسمی و روانی مردم  بسیار با اهمیت است .

بنا بر این یک مدیریت کار آمد  می تواند در افزایش کمی وکیفی این کارکرد ها موثر باشد .

شهر خرم آباد به روایت بسیاری از مورخین و مستشرقین ، یکی از مناطقی بوده که در آن  درختان و باغ ها ی بسیاری وجود داشته است ولی امروزه به دلیل گسترش شهرنشینی و افزایش مهاجرت روستاییان به این شهر دیگر اثری از این فضا های  سبز دیده نمی شود .

در سالیان گذشته  بسیاری از مالکین نیز با تغییر کاربری باغ ها به زمین های مسکونی  ، چهره این شهر را دگرگون کردند بطوریکه  در بسیاری از نقاط شهر ساخت  و ساز های زیادی  صورت گرفت.  

 شرایط توپوگرافی خرم آباد به گونه ایست که در فصول بارندگی حجم زیادی از روان آب ها  وارد سطح این شهر شده و مشکلات عدیده ای را برای مردم به وجود می آورد .

سابقه کاشت درختان کمربند سبز شهر خرم آباد به قبل از انقلاب برمی گردد ،  بدون شک ایجاد  این جنگل دست کاشت با اهداف مهمی صورت گرفته  که یک نمونه آن کنترل سیلاب های فصلی بوده است.

برطبق نقشه های موجود ، این کمربند از دامنه کوه های مشرف به منطقه کرگانه شروع شده و به صورت نواری در حاشیه  شهر به سمت پارک مخمل کوه امتداد یافته و در دامنه کمر سیاه  خاتمه می یابد .

متاسفانه به دلیل مشخص نبودن متولی اصلی حفاظت از این سرمایه ارزشمند ، بسیاری از درختان اطراف شهر قطع گردیده  و به جای آن ساختمان و اماکن دیگر احداث شده است .

قطع درختان پارک شریعتی و احداث آپارتمان های مسکن مهر در مجاورت  آن و ساخت  اماکن تفریحی واقامتی  دستگا  ه های دولتی در پارک مخمل کوه نمونه ای از تغییر کاربری های موجود در شهر خرم آباد  می باشد .  

به استناد مدارک تاریخی ، اولین جنگل مصنوعی  سوزنی برگ  ایران در زمان جنگ جهانی دوم در باغ کشاورزی خرم آباد کاشته شد و این فضای تحقیقاتی  به محلی برای  پژوهش های مرتبط با علوم منابع طبیعی و کشاورزی مبدل گردید .

 ولی امروزدرختان این باغ تاریخی در سایه کم توجهی مسئولان به دلایل مختلف نابود شده است.

وقوع  چندین آتش سوزی  در اطراف ساختمان های اداری این باغ ، موجب  شد که بسیاری از درختان سرو و کاج  تنومند آن طعمه حریق گردد . 

موضوع دیگری که آینده ی این اثر تاریخی  را به مخاطره انداخته ، احداث قارچ گونه آپارتمان ها در اراضی متعلق به این باغ است .

مسئولان استان و به ویژه مدیران شهر خرم آباد می بایست ضمن پیگیری ثبت تاریخی این باغ در فهرست آثار ملی  ،  از هرگونه ساخت وساز اماکن جدید جلوگیری کنند تا زمینه  احیاء  و باز سازی  فضای تخریب شده آن فراهم شود. 

بوستان 15 هکتاری بلوط  یکی از فضا های سبز ایجاد شده در مجاورت فرمانداری خرم آباد می باشد که درختان آن به همت انجمن یاران سبز لرستان کاشته شده است . 

در آذر ماه امسال به دلایل نامشخصی  بیش از 90 اصله از درختان این پارک قطع گردید. 

البته پس از چند روز نهال های جدیدی  توسط شهرداری به این پارک آورده شد و توسط گرو ه های کو هنوردی  و انجمن های زیست محیطی   واکاری شد.

با توجه به معیارهای  بین المللی ،  طرح ریزی  و مدیریت فضاهای سبز شهری در مقایسه با سایر سرمایه گزاری های صورت گرفته  از حمایت های مالی کمتری بهره مند می شوند  که  نیاز است مسئولان در این زمینه با اتخاذ تصمیمات کاربردی  سطح  پارک ها وفضای سبز شهر خر م آباد را  گسترش دهند.  

 
برچسب‌ها:

تاريخ : شنبه 16 دی 1391برچسب:, | 18:12 | نویسنده : بابک الوندیان ، بهارک الوندیان |

.: Weblog Themes By SlideTheme :.