مراسم رونمایی ازلوگوی شبکه محیط زیست لرستان

مراسم رونمایی ازلوگوی شبکه تشکل های زیست محیطی استان لرستان وجلسه هماهنگی برنامه های روز هوای پاک فرداپنجشنبه مورخ 25/10/93راس ساعت 3 بعدازظهر درمحل اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان برگزار می گردد.


برچسب‌ها:

تاريخ : چهار شنبه 24 دی 1393برچسب:, | 20:30 | نویسنده : بابک الوندیان ، بهارک الوندیان |

اجرای طرح ملی جنگل یاری در خرم آباد

 

 

طرح ملی جنگل‌یاری و کاشت گونه‌های بلوط  و بنه در خرم‌آباد انجام شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، با توجه به اینکه هرساله شاهد خسارت‌های سنگینی به جنگل‌های بلوط در سطح لرستان هستیم، از این‌رو کاشت درختان بلوط یکی از ضروریات است.

 

طرح ملی جنگل یاری به همت شبکه تشکل های محیط زیست استان و با همیاری سه تشکل، انجمن زیست محیطی بلوط لرستان،انجمن یاران سبز و انجمن زیست پویان زاگرس در شهرستان های خرم آباد و الیگودرز برگزار شد.

مدیر شبکه محیط زیست استان لرستان در خصوص اجرای این طرح به فارس گفت: باتوجه به وضعیت اسفناک جنگل های کشورو نابودی تصاعدی عرصه های جنگل و مرتع توسط عوامل انسانی و طبیعی،سازمان های مردم نهاد  کشوربه منظور ایجاد فرهنگ حفظ محیط زیست و جلب  مشارکت اقشار مختلف ،در کنار دستگاه های متولی برنامه های مختلفی را به صورت ملی و استانی در طول سال اجرا می نمایند که برگزاری طرح ملی جنگل یاری مشارکتی یک نمونه موفق در زمینه تعامل مردم ومسئولان به شمار می رود.  

بابک الوندیان افزود:عوامل متعددی نظیر،آتش سوزی،قطع گسترده درختان،چرای مفرط دام درجنگل ها و عدم تعادل دام و مرتع،آفات وبیماری ها،تغییرکاربری اراضی ملی و اجرای پروژهای عمرانی ارزیابی نشده منجر به نابودی بخش زیادی از عرصه های طبیعی کشور شده است.

وی بیان کرد:در استان لرستان شدت این تخریب ها به دلیل تجاوز آشکار کشاورزان به جنگل ها وبروز عامل ثانویه قارچ زغالی بلوط در سطح وسیعی قابل مشاهده است که برطبق آمارهای اعلام شده قریب به هفتصد و پنجاه هزار هکتار از جنگل های استان هم اکنون بادرصدهای مختلف دچارپدیده خشکیدگی و زوال بلوط شده است.

مدیر شبکه محیط زیست لرستان با بیان اینکه ظرف مدت چند سال آینده دیگر اثری از این جنگل ها به چشم نمی خورد،گفت: دستگاه های متولی می بایست با حفاظت گسترده از منابع طبیعی استان، برنامه های احیایی  را برای جلوگیری از روند تخریب جنگل ها و مراتع انجام داده و فرهنگ حفظ منابع طبیعی و محیط زیست را در قالب برنامه های متنوع گسترش دهند.

الوندیان افزود: طرح مشارکتی جنگل یاری با هدف آشنایی مردم با این موضوع مهم ،بصورت هماهنگ در تاریخ پنجم دی ماه درسطح دوازده استان کشور اجرا شد که سازمان مردم نهاد خانه فرهنگ بوم گردان پارس بعنوان هماهنگ کننده کشوری با تهیه و طراحی پوستر ملی این طرح ملی ، نقش مهمی در اجرای این برنامه ایفا کرد.

مدیر شبکه محیط زیست استان لرستان گفت: با حضور تشکل های زیست محیطی و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال جاری کارگاه های آموزشی و همایش های مختلفی در سطح استان با هدف جلب مشارکت مردم برگزار می شود.

شایان ذکر است ، در این مراسم پیام دکتر معصومه ابتکار ریاست سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت اجرای طرح جنگل یاری برای حاضرین قرائت شد.

 

 

                                          


برچسب‌ها:

تاريخ : سه شنبه 9 دی 1393برچسب:, | 14:59 | نویسنده : بابک الوندیان ، بهارک الوندیان |

                                                              با درختان بلوط هم دشمنی!!!!!!!!!

 

 خطاب به دوستداران طبیعت 

 

به قلم : ساناز ضرابی 

 

 بگذارید متوقف شود  دست هایی که بر راه ویرانگری خود اصرار می ورزند. سرزمین زیبای من و تو می رود  تا در افسانه ی دوگانگی همه چیز خود را از دست داده باشد، مخاطب من شمائید/ تک تک آنهایی که در این مکان خدادادی و در این مکان پر نقش و نگار عمر عزیز خود را پشت سر می گذارید و می خواهید زندگی کنید و به زندگی دیگران نیز احترام بگذارید. کمی مکث کنید و متوجه اندیشه هایی مخرب و بدخواهانه باشید و دریابید که تا همیشه پاسخ شما فقط سکوت نیست .
و باید بدانیم که ما مسئولیم در برابر دنیای سرزمینمان و در برابر جنگلهایی مقتدر که عمده ی آنها را بلوط های تشکیل می دهند که روزگارانی چند نان پدران و نیاکان ما را تهیه می کرده اند.
باید به قضاوت بنشینیم آن گاه که آگاهانه و ناآگاهانه پرچم ویرانه سازی به راه انداخته ایم.
ما بلوط های سرزمینمان را نه به فراموشی سپرده ایم و نه فراموش کرده ایم بلکه ما نگاه پرآوازه ی آنها را از صفحات رنگین و سرمست طبیعت دنیا محو و فنا کرده ایم.
بیش از این محیط زیست ما نمی تواند متحمل سرکوبهای ویرانگرانه ی ساکنین این منطقه بماند؛
به راستی به چه اندیشیده ایم :
بیایید بیش از این با کشمکش های لجوجانه و خوردکننده ی خویش به قهر وجود دامن نزنیم ؛
و بفشاریم دست تمام نیک خواهانی را که همه ی سرزمینمان را پاک و رنگین می خواهندو به گونه ای تصمیم بگیریم که نگفته باشند:
"دیدیدکه نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان".
             طبیعت و  دنیایمان را دریابیم. 

امروز صبح در دو نقطه از شهر انجمن های زیست محیطی اقدام به نهالکاری بلوط داشتند و ای کاش  و ای کاش .....تمام دوستدارن طبیعت در یک مکان متحد و همراه می شدند که صد افسوس. 

 


برچسب‌ها:

تاريخ : جمعه 5 دی 1393برچسب:, | 22:37 | نویسنده : بابک الوندیان ، بهارک الوندیان |

   همایش ارائه نقطه نظرات فعالان محیط زیست در تدوین برنامه ششم توسعه کشور 

 

بدینوسیله به اطلاع می رساند ، همایش و کارگاه یک روزه  ارائه نقطه نظرات  فعالان محیط زیست در تدوین برنامه ششم توسعه کشور  روز پنجشنبه مورخ  4/10/93  در محل فرمانداری شهرستان ازنا  رأس ساعت  8:30  صبح برگزار می شود 

 

شبکه محیط زیست استان لرستان


برچسب‌ها:

تاريخ : سه شنبه 2 دی 1393برچسب:, | 16:3 | نویسنده : بابک الوندیان ، بهارک الوندیان |

  اجرای هماهنگ طرح ملی جنگل یاری  

 

 

تاریخ : 13/9/93

شماره : 129ش/ ب

«بسمه تعالی»

هم اندیش گرامی

با سلام و احترام

با توجه به وخامت وضعیت جنگلهای کشور عزیزمان ایران (اقدامات مخرب انسانی، صنعتی، چرای دام، سرشاخه زنی، شخم زیراشکوب، ریزگردها، خشکسالی، تغییر اقلیم، تهیه ذغال و شیوع بیماری ها و آفات گوناگون)، خشکیدگی وسیع و از دست رفتن رویشگاه های ارزشمند جنگلی را بیش از پیش امکان پذیر نموده ایم.

لذا برآن شدیم تا با اجرای طرح جنگل یاری مشارکتی (جنگلانه) به صورت هماهنگ کشوری(ملی) همه با هم در یک روز، جمعه 5 دی ماه 93 همراه با فعالان محیط زیست (NGO)، سازمانها، ادارات و کلیه علاقه مندان طبیعت سرزمینمان، اقدام به تازه داشتن این جنگلها نماییم.

این برنامه با هدف معرفی ارزش و جایگاه رویش های جنگلی، فرهنگ سازی، تازه داشتن و پیرایش پوششهای گیاهی، نگهداری از زیستگاه حیات وحش، حرکت به سمت توسعه پایدار گردشگری طبیعت محور، طراحی و ایده پردازی شده است.

این برنامه بصورت مشترک با طرح سراسری «هر مدرسه یک نهالستان» در کشور اجرا میشود. خواهشمندیم در صورت تمایل برای همراهی با این برنامه (جنگل یاری مشارکتی) و با توجه به نیاز تازه داشتن گونه های بومی منطبق با منطقه مورد نظر شما، که از طریق مشورت گرفتن از سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی هر استان نیز امکانپذیر است، اقدام به تهیه بذر و انتخاب عرصه جهت کاشت بصورت کپه کاری نمایید.(فصل مناسب کپه کاری پاییز و اوایل زمستان میباشد).

خانه فرهنگ بوم گردان پارس بعنوان هماهنگ کننده کشوری، از شما برای همراهی در این طرح دعوت بعمل میآورد. قابل ذکر است نام و نشان(لوگو) مجموعه متبوع شما و در صورت همکاری سازمانها و ادارات مربوطه، نام و نشان آنها نیز در پوستر ملی این طرح، درج خواهد گردید.

اطلاعات مورد نیاز جهت همراهی در این طرح و همچنین معرفی مختصری از خانه فرهنگ بوم گردان پارس و گزیده ای از فعالیت های این NGO به پیوست تقدیم میگردد.

سپاس از همراهیتان

مدیر خانه فرهنگ بوم گردان پارس

محـمد ثابت   

 به اطلاع کلیه تشکل های شهر خرم آباد می رساند ، طرح ملی جنگل یاری در روز جمعه 5 دی ماه ساعت   9:30  صبح در بوستان بلوط  ، مقابل فرمانداری شهر خرم آباد باحضور کلیه اقشار مردم و مسئولان برگزار می شود  

 


برچسب‌ها:

تاريخ : سه شنبه 2 دی 1393برچسب:, | 15:37 | نویسنده : بابک الوندیان ، بهارک الوندیان |

.: Weblog Themes By SlideTheme :.